Napsugaras tájház(ak) kialakítása – egyéni képviselői indítvány
2003-07-21
Szeged, Megyei Jogú VárosKözgyűlése | Egyéni képviselői indítvány |
Tárgy: „Napsugaras tájház(ak)” kialakítása | |
Dr Szabó László, képviselő |
Tisztelt Közgyűlés!
A parttalan ingatlanspekuláció Szeged műemlék-jellegű – de máig hivatalosan nem védett – épületeinek sorát mossa le a Város jövőjének horizontjáról…
A „Napsugaras házak” napsugaras jellegű oromzatukkal Városunknak és környékének régi szép színfoltjai. A – talán még kereszténység előtti napkultuszt idéző – „napsugarak” jelentős múltra tekintenek vissza a „Napfény városá”-ban.
A Szegedi Nagy Árvíz utáni újjáépítés fölkarolta ezt a Szegedhez méltó, szép motívumot, és az újjáépítésben egész ház-sorok, sőt kisebb városrészek kaptak szépreményű, napsugaras oromzatot. A hajdan volt „napsugarak” mindmáig semmiféle védettséget nem élveznek, sőt mi több, jelen korunkra mintha általános üldöztetés áldozataivá avatta volna őket a – hagyományos értékek tiszteletével nem igen kényeztetett – modern építésztársadalom. (Tisztelet és hála a Kivételnek!) Szeged építészeti örökségét, mint „városatyák”-nak megőriznünk kötelességünk, és fölemelő tisztünk is egyben.
A jövendő új napsugaras házai és a meglévők karbantartása, megőrzése egyben egy máig kellően föl nem ismert turisztikai látványosság ígéretét is rejti – európaiságunkat is hangsúlyozandó – az EU-csatlakozás küszöbén…
A már nagyságrendnyi töredékében sem álló napsugaras sereg utolsó hírmondói között nincs idő válogatnunk. Általánosságban „helyi egyedi védettség”-et kérek ezért – még a jövő tavaszi bontási hullámhoz megigényelt engedélyek kiadását megelőzően – 2003. október 31.-éig minden szegedi nevében, a Szeged arculatát hajdan meghatározó, ma pedig már a reménység romantikáját is csak távolról idéző, utolsónak megmaradt Napsugaras házakra.
Szolnok és Székesfehérvár történelmi városrészeiben áll egy-egy hangulatosan kialakított, nyilvánosan látogatható tájház… Ezer főnél kevesebb lakosú magyar falvainkban is egyre nyílnak a tájházak, helytörténeti bemutatóhelyek, illetlen hát egy 170 ezres városnak ily mostohán bánnia Alsó- és Fölsővárosával, hogy még tájházaik kialakításáról sem gondoskodik. Fölsővárosunk már oly mértékben polgárosodott és az utóbbi évtized koncepcióínségében arcát veszítette, hogy tájház kialakítására inkább egy öreg alsóvárosi ház kínálkozik lehetőségül…
Juhász Antal, a néprajz – azóta nyugalmazott – professzora egy remek összefoglalót készített 1980-ban a napsugaras házak kultúrköréről, melyben összegzésül útmutatást is ad a napsugaras jövőnek. Csak idéznünk és követnünk kell a klasszikusokat, ha szűkül is a tér, de még előttünk a helyes út…
Javasolt szakértők:
Juhász Antal, a néprajz nyugalmazott professzora
Korkes Zsuzsa, az egyetlen, közel teljes összeírás készítője
Csegezi Mónika, műemlékvédelmi szakmérnök
Bárkányi Ildikó, a Móra múzeum néprajzi oszt. vezetője
Vas Erika, tősgyökeres alsóvárosi néprajzos-muzeológus
Mód László, szegedi néprajzos muzeológus
Tisztelettel:
Dr Szabó László
képviselő
Szeged, 2003. Áldás (július) hava 21.-én
Melléklet: Juhász Antal: Napsugaras házak (1980)
Ha tetszik írásunk, ajánlhatja másoknak is!
A túlélés útja ma magyarul gondolkodni...