E napon történt történt… 1479 október 13.-án…
Érdemes emlékeznünk e napon dicsőséges diadalunkra !
A kenyérmezei csata azaz illőbben magyarul a Kenyérmezei Diadal az Alkenyér (Zsibód) melletti Kenyérmezőn történt ütközet 1479 mag (október) hava 13.-án Mátyás magyar király hadserege és az Oszmán Birodalom portyázó serege között. Megjegyzendő: akkoriban még illendőn a havasalföldi oláhok is támogattak bennünket III. más néven Öreg Baszarab Laiotă vezérükkel az élen szabaduló törekvéseikben…
Mátyás bevette Szabácsot a magyar déli végek nagyobb biztonságára. Bosszúból, visszavágóként a törökök Erdélybe törtek és fosztogattak. Elöl az azabok, a fosztogatók jártak…
Az azab, vagy azap ( oszmánul عزب azeb ; arab szó szerint agglegény – oroszul «холостяк» ) a török hadak fosztogató könnyű gyalogos katonája. Magyarul e randa rendnek talán a martalóc a legjobb fordítása.
Azap katona – Cesare Vecellio (c. 1530 – c. 1601) reneszánsz vésetén
Bonfini korabeli híradása a csatát vezénylő Kinizsiről: „Kinizsi Pál két kardot vesz kezébe s üvöltő oroszlánként mindenütt vérben gázol. Amerre ront, feltarthatatlanul mindent, amit talál, letipor, széles sorban hatalmas öldöklést és mészárlást visz végbe”
A muzulmán terrort ma is ily módszeres és magabiztos tarolással kell kiirtanunk Európából, még mielőtt Magyar Hazánkat harapófogóba fognák a modern azabok, az ebek…
Ion Osolsobie festménye a Kenyérmezei Diadalról. A képen Kinizsi kimenti Báthori István erdélyi vajdát.
A Kenyérmezei Diadalban Báthory István országbíró, erdélyi vajda és Kinizsi Pál temesi ispán seregei szétverték a Dél-Erdélyben pusztító oszmán haderőt. Bonfini krónikájában a törökök veszteségét harmincezer főben nevezi meg. A portyázókat Kinizsi és Báthory teljesen kiirtotta.
A Kenyérmezei Diadal napján érdemes fölelevenítenünk őseinket és hőseinket meg méltatlanul feledőbe vesző történelmi sikereinket… Országszerte Karneváli Napnak illene a mai…
Akár Nemzeti Ünnepnapként is emlékezhetnénk, lovagi viadalokkal meg karnevállal !
„És annyi balszerencse közt,
Oly sok viszály után,”
Bárcsak fölzárkóznánk végre hajdani Dicső Eleinkhez !
Ha tetszik írásunk, ajánlhatja másoknak is!
A túlélés útja ma magyarul gondolkodni...