Scroll To Top

A modern demokrácia a korrupció terrora ! (Sz.)

A kamikáze napján – Óka a csersznyeszirom…

kamikaze (神風) japán szó, jelentése ’İsteni szél’. Eredetileg azokat a trópusi szélvészeket nevezték így, amelyek kétszer is elpusztították a Japánt megtámadó mongol flottát a 13. században. 

A mongol flottát szétszóró szélvész (Kikucsi Jószai, Tókjó Nemzeti Museum)

A Második Világháborúban az öngyilkos japán pilóták elnevezésére szolgált, akik hősiesen repültek neki az ellenséges hadihajóknak, hogy életük föláldozása árán mentsék meg hazájukat az idegen betolakodóktól…

MXY-7 Óka (Cseresznyevirág) Kamikaze

Először 1944 október 21.-én vetettek be egy 16 gépből álló különleges egységet. A szemtanúk szerint az ausztrál HMAS Australia cirkálót érte támadás a Fülöp-szigeteki Leyte-öbölben. Az egység gépei közül egy kamikáze csapódott a cirkálóba. Három japán kamikáze gépet megsemmisítettek a hadihajóról leadott lövéssorozatok. Az ausztrál hajón 30 főnyi legénység meghalt és hatvannégy megsebesült, köztük volt az ausztrál haderők parancsnoka John Augustine Collins kötelékparancsnok is.

Ónisi Takidzsiro, altengernagy a kamikáze taktika atyja
Ōka Model 11 replika a Jaszukuni-szentély Júsúkan háborús múzeumában
Jokoszuka MXY-7 Óka

A japán hadvezetés 1944. szeptemberében határozta el a kamikáze bevetéseket. Az Ókát könnyű volt előállítani, hiszen csak fából készült. A gép egy 1200 kg-os robbanófejet szállított, amit az orrában hordozott. A háború alatt 852 db-ot gyártottak belőle. Az Ókát egy G4M bombázó szállította. Legénysége 1 fő volt, utazósebessége 650 km/h, végsebessége elérte akár az 1000 km/h-t is.
Az amerikai tengerészek a baka gúnynevet adták neki, ami japánul hülyét jelent…
Akárhogy gúnyolódtak, mégis annyira megrettentette az amerikaiakat, hogy a tervezhető 1,5-2 millió további amerikai áldozat helyett a világ eddigi legnagyobb háborús bűnét elkövetve az atombombát vetették be polgári célpontok, aggok, asszonyok meg gyermekek ellen …

A brit Illustrious osztályú HMS Formidable repülőgép-hordozó a kamikáze támadás után 1945 május 4-én.

A kamikáze egy végső hadüzenet volt. Sikerre vezethetett volna. Japán gyávái mégis föladták…
Ónisi Takidzsiró altengernagy 1945. augusztus 16-án, Japán kapitulációja után szeppukut hajtott végre főhadiszállásán. Levelet hagyott hátra, melyben bocsánatot kért a közel 4 000 hiába halt pilóta családjától.

Ossza meg:

Ha tetszik írásunk, ajánlhatja másoknak is!
A túlélés útja ma magyarul gondolkodni...

A szerzőről

Dr. Szabó László

Dr. Szabó László - a Szögedi Védegylet alapítója és elnöke, a 2019-es választás egyetlen tősgyökös szögedi polgármesteri jelöltje

Ady szavaival élünk és túlélünk:

Most perc-emberkék dáridója tart,
De építésre készen a kövünk,
Nagyot végezni mégis mi jövünk.
Nagyot és szépet, emberit s magyart.

Ady Endre 1908-ban, 31 évesen (Székely Aladár felvételén)